opcje
Wyższa Szkoła Logistyki / Aktualności / Wolność pod kontrolą wyobraźni
drukuj

Wolność pod kontrolą wyobraźni

2015-09-16 14:02

Wśród studentów Wyższej Szkoły Logistyki jest bardzo wiele osób o niesamowitych zainteresowaniach. Jedną z takich nieprzeciętnych osobowości jest Sylwia – słuchaczka studiów podyplomowych Menedżer BHP, zawodowy kierowca autobusu i miłośniczka dwóch kółek.

Kobieta za kierownicą autobusu to w Poznaniu widok coraz bardziej powszechny, mimo to panie za sterami zielonych MAN-ów i Solarisów wciąż robią wrażenie. Wsiadając do pojazdu, prowadzonego przez kobietę, w głowach pasażerów z pewnością częściej pojawia się refleksja nad specyficznym charakterem tej pracy, wysiłkiem fizycznym i odpowiedzialnością związaną z zawodem kierowcy w transporcie publicznym. Tę odpowiedzialność z wielką przyjemnością, ale i z szacunkiem przyjmuje na swoje barki Sylwia Karaś.

Na co dzień jest kierowcą autobusu miejskiego. Każdy dzień to inny model pojazdu, inna linia i kolejna przygoda. Najważniejszy cel zawodowy to maksymalne bezpieczeństwo, niezależnie od sytuacji na drodze. Sylwia musi być w dobrej formie, aby utrzymać wysoki poziom koncentracji i koordynacji ruchowej, nawet jeśli zaczyna pracę o 3:30, a to co daje jej największą satysfakcję to poczucie kontroli, panowania nad tak dużym pojazdem.

„Jest to pewien rodzaj występu przed szeroką publicznością, gdzie codziennie setki pasażerów patrzą i oceniają każdy Twój ruch” – komentuje Sylwia Karaś.

Pasażerowie często uważnie jej się przyglądają, zwłaszcza przy trudniejszych drogowych manewrach. Nie kryją podziwu, gdy płynnie uda się ominąć przeszkodę. Mimo pozytywnego wrażenia, kobieta za kierownicą autobusu to nie antidotum na ludzką niecierpliwość czy złośliwość. Sylwii zdarzają się trudni pasażerowie, którzy nie zdają sobie sprawy, że prowadzenie autobusu to nie taka prosta sprawa, jak prowadzenie auta osobowego. Kierowca ma ograniczone pole widzenia i nie zawsze jest w stanie dostrzec pasażera dobiegającego w ostatniej chwili do drzwi autobusu. Ot, codzienność użytkowników publicznego transportu,  w której muszą odnaleźć się zarówno pasażerowie, jak i kierowcy.

Aby od tej codzienności odpocząć i odreagować stresy pracy zawodowej, studentka WSL przesiada się na dwa kółka. Miłość do motocykli wyssała z mlekiem matki. To jej sposób na życie, na poznawanie świata i siebie. Sylwia nie tylko podróżuje na motocyklu, ale i doskonali swoje umiejętności jako kierowcy i instruktora.

Jej największym w tej dziedzinie osiągnięciem jest zdobycie amerykańskiej licencji Motorcycle Coach Driver - czyli trenera motocyklowego. Dzięki temu Sylwia mogła realizować się jako instruktor – uczyć teorii i praktycznych umiejętności prowadzenia motocykla, demonstrować techniki jazdy oraz zasady mechanicznego działania motocykla, a także przeprowadzać egzaminy.

„W USA jest to dość duże wyzwanie, ponieważ większość samochodów ma automatyczną skrzynię biegów. Dla wielu kierowców, zdobycie prawa jazdy na motocykl i opanowanie techniki bezpiecznej jazdy to nie małe osiągniecie” – dodaje Sylwia, która w trzy tygodnie przejechała 16 tys. km po amerykańskich drogach.

Mimo ogromnego doświadczenia i wiedzy, Sylwia każdą przejażdżkę traktuje jako kolejną lekcję. Ma wielki szacunek i pokorę w stosunku do mocy maszyny, swoich umiejętności i innych użytkowników drogi.  Każdy wyjazd to wielka przyjemność, która pomaga się zrelaksować, otworzyć na świat i ludzi. Umiejętności pozwalają w pełni cieszyć się tą wolnością i czerpać ze swej pasji maksimum pozytywnych wrażeń.

2015_09_05_Sylwia_Karas.jpg

Życzymy Sylwii realizacji wszystkich planów, związanych z dalszym rozwojem umiejętności, zdobywania kolejnych uprawnień i bezpiecznego pokonywania kolejnych tysięcy kilometrów na ukochanych dwóch kółkach!

 

 

Wróć

Do góry

Dostęp do Intranetu WSL

Grupy WSL na Facebooku, to miejsce spotkań studentów. Znajdziesz tu także informacje o ofertach pracy, praktyk i staży. Zapraszamy do dołączenia.