opcje
Wyższa Szkoła Logistyki / Aktualności / Prof. Bernd Hentschel na biegunie zimna
drukuj

Prof. Bernd Hentschel na biegunie zimna

2015-03-23 15:30

Profesor Bernd Hentschel przebywał na Syberii w dniach od 9 - 22 marca. Była to już kolejna wyprawa Profesora do "krainy wiecznych mrozów". Tym razem przebył on po bezdrożach Jakucji odcinek ok. 1600 km, głównie po zamarzniętych rzekach.

Dotarł do bieguna zimna w Oymjakon w Jakucji, gdzie spotkał się z "Panem Zimna" w temperaturze -47 stopni Celsjusza, przy czym nocami temperatura na tym terenie spadała do -52 stopni Celsjusza. W czasie ekspedycji spał w samochodzie terenowym "URAL", gościł u miejscowych Jakutów, spotykał się z mieszkańcami "jakuckich bezdroży", był gościem jakuckiej etnografki i pisarki, która wiele swych książek poświęciła Syberii i Jakucji, czy też łowił ryby bezpośrednio spod lodu. Zwiedził także muzeum w Jakutsku z zachowanymi eksponatami mamutów.

Ze względu na bezwietrzną pogodę oraz brak wilgotności powietrza stosunkowo dobrze znosił ekstremalnie niskie temperatury, chociaż jak wspomina, zdarzył mu się wypadek przymarznięcia dłoni do metalowej klamki samochodu, od której uwolnił go dopiero strumień gorącej wody.

Panu Profesorowi życzymy jeszcze wielu interesujących, również pod względem logistycznym, ekstremalnych wypraw, których plonem będą następne książkowe sprawozdania z tych niebanalnych podróży wykładowcy Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.

 

Wróć

Do góry

Dostęp do Intranetu WSL

Grupy WSL na Facebooku, to miejsce spotkań studentów. Znajdziesz tu także informacje o ofertach pracy, praktyk i staży. Zapraszamy do dołączenia.