opcje
Wyższa Szkoła Logistyki / Aktualności / Filatelista, numizmatyk, a wkrótce logistyk...
drukuj

Filatelista, numizmatyk, a wkrótce logistyk...

2015-10-29 15:25

W naszej akademickiej społeczności jest wielu hobbystów, pasjonatów, sportowców czy artystów. „Ludzie z pasją” to miejsce, w którym oddajemy im głos.  Tym razem, przedstawiamy Tomasza Beszterdę – słuchacza studiów podyplomowych Logistyka, który pasjonuje się numizmatyką i filatelistyką.

Tomek od 2012 roku kolekcjonuje monety i banknoty z całego świata. W kręgu jego zainteresowań znajdują się te, które nie są już wykorzystywane jako środki płatnicze. Do swych wartościowych zbiorów chętnie dodaje też znaczki pocztowe – im starsze tym lepsze.

Realizacja hobby rozpoczęła się całkiem niewinnie – od sprzątania domu. Tomek znalazł  wówczas polskie monety z okresu PRL oraz monety z wielu innych państw. Ułożył je chronologicznie i rozpoczął poszukiwanie brakujących nominałów i roczników. Od tego czasu systematycznie śledzi rynek monet i powiększa swój zbiór, wymieniając się z kolekcjonerami z całego świata.

Katalogowanie i porządkowanie zbiorów to zajęcie dla osób cierpliwych, skrupulatnych i rzetelnych.  To cechy, które cenione są także u logistyków. W obu dziedzinach przydaje się też znajomość języków obcych i zdolności negocjacyjne. Tomek sprowadza monety z całego świata. Realizując kolekcjonerskie ambicje, nie ma mowy o jakichkolwiek barierach komunikacyjnych.

Tomasz Beszterda - kolekcja

Co jeszcze daje hobby? Satysfakcję i relaks. Poznawanie historii kolejnych okazów, kontakt z kolekcjonerami  to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, możliwość oderwania się od codziennych spraw, rozwijanie osobowości.

Każdy, kto rozpoczyna kolekcjonowanie powinien przede wszystkim skupić się na zdobywaniu wiedzy na temat przedmiotów np. okresu historycznego, z którego one pochodzą, bądź sposobie ich wytwarzania. Później trzeba uważnie poszukiwać źródeł pozyskiwania przedmiotów i nawiązywać kontakty.

Tu granice nie mają znaczenia. Kontakt i ustalanie szczegółów wymiany odbywa się przez internet. Fizyczne przekazanie przedmiotów bywa trudniejsze – zależy bowiem od wielu czynników zewnętrznych, w tym sprawnej obsługi pocztowej.  I to na całym świecie. Tomek posiada eksponaty z całego świata, i z tych najdalszych zakątków wyczekiwane eksponaty przebywają do niego właśnie za pośrednictwem poczty.

Życzymy Tomkowi wielu ciekawych eksponatów w kolekcji, nawiązywania owocnych kontaktów, a w przyszłości także wykorzystania zdobytych umiejętności i spostrzeżeń w pracy logistyka.

 

Wróć

Do góry

Dostęp do Intranetu WSL

Grupy WSL na Facebooku, to miejsce spotkań studentów. Znajdziesz tu także informacje o ofertach pracy, praktyk i staży. Zapraszamy do dołączenia.