opcje
Strona główna / Aktualności / Finał IV Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej za nami!
drukuj

Finał IV Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej za nami!

2012-03-16 15:35

Ile mamy obecnie autostrad i dróg ekspresowych? Jak ustalić normy zapasu dla poszczególnego asortymentu? Gdzie mogą pojawić się słabe punkty podczas współpracy dostawcy z odbiorcą? 16 marca 2012r. podczas finału IV Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej młodzi logistycy rozwiązywali zadania problemowe. W trzecim, ostatnim etapie zmagań wzięło udział pięćdziesięciu olimpijczyków. W drodze do finału pokonali oni rekordową liczbę ponad 5,5 tysiąca uczestników z całej Polski.

Wszyscy finaliści olimpiady już dzisiaj mogą o sobie powiedzieć – wygrani. Choć zwycięzca będzie tylko jeden to samo zakwalifikowanie się do trzeciego etapu olimpiady daje powody do satysfakcji, przy tak dużej liczbie uczestników. Najlepsza „50” młodych logistyków punktualnie o godz. 11:00, 16 marca rozpoczęła najważniejszy, a zarazem rozstrzygający etap olimpiady. Stawka jest naprawdę duża, toteż stopień trudności w ostatnim etapie największy. Końcowa rozgrywka to zadania problemowe z zakresu opakowań logistycznych oraz zadania z transportu oparte o Euro 2012. Nie zabrakło pytań z zakresu zapasów. W czasie 150 minut olimpijczycy rozwiązywali cztery zadania. Cześć pierwsza podzielona była dodatkowo na trzy elementy. Tutaj uczniowie uzupełniali informacje na temat infrastruktury transportu drogowego oraz kolejowego. W drugim zadaniu finaliści mieli ustalić właściwy poziom zapasów i określić czy system dostaw działa dobrze. W tym punkcie najlepsi  podjęli się także próby nazwania koncepcji logistycznej, jaką zastosowało przedsiębiorstwo. Arkusz z pytaniami finałowymi uzupełniały dwie pozostałe części, w których uczniowie rozwiązywali testy składające się z 5 pytań, z tematyki opakowań w systemach logistycznych.

Za uczniami pięć miesięcy ciężkiej pracy. Trzy etapy olimpiady. Każdy kolejny coraz trudniejszy. W tej chwili czekają już tylko na ogłoszenie wyników. W korytarzach Wyższej Szkoły Logistyki, organizatora olimpiady słychać tylko jedno pytanie: Kto zdobędzie najwięcej punktów? Choć wszyscy są już w dobrych humorach to jeszcze przed chwilą w ich oczach było widać stres i wolę walki. O tym kto uzyskał zaszczytny tytuł Zwycięzcy IV Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej dowiemy się już 20 kwietnia w Auli Wyższej Szkoły Logistyki.

- „To już mój drugi start w olimpiadzie. Nie ukrywam, że jestem z siebie już teraz dumna, gdyż w tym roku udało mi się zakwalifikować do finału. W roku poprzednim moja kariera zakończyła się w drugim etapie. Same zagadnienia oceniam jako dosyć trudne. Nastawiłam się na zadania rachunkowe, a nie było ich dużo.” – mówiła Małgorzata Pliszke z Zespołu Szkół nr 3 z Łodzi. To zdanie podziela również Damian Ratajczak z Zespołu Szkół Zawodowych z Gostynia: –„Zadania problemowe nie należały do najłatwiejszych, chociaż to mnie akurat nie dziwi. W końcu to finał olimpiady!” – podsumował po wyjściu z Auli Wyższej Szkoły Logistyki.

Emocje udzieliły się również nauczycielom trzymającym kciuki za swoich uczniów. –„Bardzo się cieszę, że tu jestem. To debiut uczniów z naszej szkoły jeśli chodzi o walkę w finale. W tym roku udało się przejść do III etapu dwóm uczniom. Sukces jest o tyle większy, że jeden z nich jest dopiero w drugiej klasie technikum. Pokazuje to tylko, jak dobrze przygotowywani są uczniowie już od początku swojej przygody z logistyką. Muszę powiedzieć, że stopień trudności olimpiady z roku na rok wzrasta. Uczniowie nie spodziewali się tak  kłopotliwych pytań, szczególnie dotyczących kondycji infrastruktury transportu drogowego. Jestem jednak dobrej myśli.” – mówiła Katarzyna Krawczyk z Zespołu Szkół nr 2 z Mrągowa.

„Co roku odczuwamy ogromne podekscytowanie goszcząc najlepszych młodych polskich logistyków, to już przecież czwarty finał organizowanej przez WSL olimpiady. Z dumą i satysfakcją obserwujemy jak zdają swój finałowy egzamin olimpijski. Z satysfakcją szukamy wśród nich tych, którzy już niebawem będą szefami logistyki w największych firmach z tej branży w Polsce i Europie. Po drodze do tego sukcesu często wybierają studia w Naszej Uczelni, co także bardzo nas cieszy. Olimpijczykom pozostał miesiąc niepewności i już niebawem dowiedzą się, kto zostanie tegorocznym czempionem logistyki, sami jesteśmy niezmiernie ciekawi” – powiedział Wojciech Zalewski, rzecznik prasowy WSL.

Olimpiada skierowana jest do uczniów szkół średnich i policealnych uczących się zawodów: technik spedytor i technik logistyk. Zakres tematyczny olimpiady obejmuje całość materiału, jaki uczeń profilowanego liceum powinien przyswoić podczas kilku lat nauki. Przedsięwzięcie jest częścią programu „WSL dla szkół średnich”, w ramach którego poznańska uczelnia współpracuje z większością techników logistycznych i techników spedycyjnych w Polsce.

Olimpiada odbywa się w trzech etapach:

  • 21 października 2011r. – I etap – test jednokrotnego wyboru, zawody rozgrywane w szkołach
  • 9 grudnia 2011r. – II etap – test wielokrotnego wyboru, zawody organizowane w okręgach
  • 16 marca 2011r. – III etap – FINAŁ – zadania problemowe, zawody organizowane w siedzibie organizatora – Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu

Na laureatów i finalistów olimpiady czekają nie tylko częściowe zwolnienia z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, ale także bezpłatne studia w WSL oraz wiele rzeczowych nagród.

Partnerami merytorycznymi olimpiady są: Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne. Patronat nad IV edycją przedsięwzięcia, której w tym roku temat przewodni to „Opakowania w systemach logistycznych” objęła Polska Izba Opakowań.

Przedsięwzięcie sponsorują firmy: Agrobex, Volkswagen Poznań, DPD Polska, Panopa Logistik, Dachser, TimoCom (Sponsoring Złoty), Still, JAS-FBG, Jeronimo Martins Dystrybucja (Sponsoring Srebrny).

Patronat medialny objęły: „Głos Wielkopolski”, „TSL Biznes”, „Warehouse Monitor”, „Polska Gazeta Transportowa”, Czasopismo „Logistyka”, „Top Logistyk”, „Logistyka a Jakość”, „Transport i Spedycja”, „Nowoczesny Magazyn”, „Gazeta Szkolna”, easylogistyka.com, pracujwlogistyce.pl, forumtransportu.pl, etransport.pl, uczelnie.net, edukacja.net, studenci.net, spedycje.pl, dlastudenta.pl, studentnews.pl, dobralogistyka.pl, logistyka.net.pl oraz Radio Planeta.fm. 

 

 

„50” młodych logistyków zakwalifikowanych do finału:

1. Mirella

Gierwatowska

Zespół Szkół Ekonomicznych
Zielona Góra

2. Adrian

Mrozowski

Zespół Szkół nr 1
Kraków

3.Michał

Kosicki

Zespół Szkół Ekonomicznych
Mińsk Mazowiecki

4. Paulina

Zaremba

Zespół Szkół Zawodowych
Gostyń

5.Adrian

Szulecki

Zespół Szkół nr 2
Szczecinek

6. Sylwia

Białobrzeska

Zespół Szkół Ekonomicznych
Grudziądz

7. Damian

Olszewski

Zespół Szkół Spożywczych
Bydgoszcz

8. Bartosz

Szymoniuk

Zespół Szkół Ekonomicznych
Międzyrzec Podlaski

9. Artur

Niciejewski

Zespół Szkół nr I
Wieluń

10. Małgorzata

Pliszke

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3
Łódź

11.  Marcin

Wiecheć

ZS Geodezyjno Drogowych i Gospodarki Wodnej
Kraków

12.  Przemysław

Caban

Zespół Szkół Ekonomicznych
Opole

13.  Michał

Hauk

Zespół Szkół Zawodowych
Krapkowice

14.  Mateusz

Janta

Zespół Szkół Ekonomicznych
Opole

15.  Sonia

Szary

Powiatowy Zespół Szkół
Lędziny

16.  Łukasz

Łętek

Zespół Szkół nr 2
Mrągowo

17.  Damian

Ratajczak

Zespół Szkół Zawodowych
Gostyń

18.  Maciej

Chudzik

Zespół Szkół nr 4
Szczecin

19.  Paulina

Wawruszczak

Zespół Szkół nr 8
Szczecin

20.  Kajetan

Lemański

Zespół Szkół Technicznych
Toruń

21.  Hubert

Mikołajczuk

Zespół Szkół Ekonomicznych
Międzyrzec Podlaski

22.  Anna

Dubińska

Zespół Szkół nr I
Wieluń

23.  Kacper

Jaskulski

Zespół Szkół Ekonomicznych
Mińsk Mazowiecki

24.  Damian

Rogiński

Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6
Łomża

25.  Patryk

Zabielski

Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6
Łomża

26.  Wojciech

Wlazło

Zespół Szkół Mechanicznych
Elbląg

27.  Waldemar

Kozłowski

Zespół Szkół Ekonomicznych, Technikum nr 1
Leszno

28.  Szymon

Łomiński

Zespół Szkół Ekonomicznych, Technikum nr 1
Leszno

29.  Adrian

Prościak

Zespół Szkół Handlowych i Usługowych
Bolesławiec

30.  Izabela

Łepek

Zespół Szkół nr 2
Chełmno

31.  Jakub

Kamiński

Zespół Szkół
Kazimierz Dolny

32.  Mateusz

Białas

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1
Opoczno

33.  Jarosław

Bruszewski

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1
Łęczyca

34.  Piotr

Jankowski

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19
Łódź

35.  Mateusz

Olejnik

Zespół Szkół nr I
Wieluń

36.  Karol

Wesołowski

Zespół Szkół nr 1
Kraków

37.  Marcin

Fornal

Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3
Warszawa

38.  Magdalena

Augustyn

Zespół Szkół Mechanicznych
Namysłów

39.  Adam

Trukawka

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1
Kwidzyn

40.  Damian

Latoszek

Zespół Szkół Łączności, Technikum nr 3
Gliwice

41.  Dorian

Marosik

Zespół Szkół nr 2, Technikum nr 1
Jastrzębie-Zdrój

42.  Tomasz

Pasieka

Zespół Szkół nr 2
Żory

43.  Marcin

Wydra

Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych
Rybnik

44.  Krzysztof

Mariański

Zespół Szkół nr 3
Ostrowiec Świętokrzyski

45.  Mateusz

Chlubicki

Zespół Szkół nr 2
Mrągowo

46.  Łukasz

Kowalczyk

Zespół Szkół
Pasłęk

47.  Joanna

Dobrzykowska

Zespół Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych
Gniezno

48.  Natalia

Serwatka

Zespół Szkół Ekonomicznych, Technikum nr 1
Leszno

49.  Marcin

Sipurzyński

Zespół Szkół Ekonomicznych, Technikum nr 1
Leszno

50.  Małgorzata

Wiesztort

Zespół Szkół nr 2
Szczecinek

 

Wróć

Do góry

Jesteś nauczycielem szkoły ponadgimnazjalnej i poszukujesz materiałów do przedmiotów logistycznych? Zaloguj się!

WSL zaprasza szkoły ponadgimnazjalne do udziału w wycieczkach studyjnych, które pozwolą nie tylko zasmakować studenckiego życia, ale także zapoznać się z logistyką w praktyce.