opcje
Wyższa Szkoła Logistyki / Aktualności / Życie toczy się kołem (z TENTE)
drukuj

Życie toczy się kołem (z TENTE)

2019-02-26 13:51

Grupa studentów studiów inżynierskich Wyższej Szkoły Logistyki uczestniczyła w specjalnych warsztatach zorganizowanych w poznańskiej siedzibie spółki TENTE. To pierwsza odsłona współpracy między tym globalnym producentem kół, a WSL.

TENTE jest największą na świecie firmą produkującą koła i zestawy kołowe. Powstała blisko sto lat temu, w 1923 roku, a jej założycielem był Adolf Schulte.

        - Pomysł wziął się z obserwacji rzeczywistości. W tym czasie obowiązkowym meblem w zamożnych mieszczańskich i szlacheckich domach był fortepian, urządzenie ciężkie i duże. W zależności od charakteru spotkania raz fortepian stał w eksponowanym miejscu, a raz był usuwany, aby w salonie było więcej miejsca. Ciągłe przestawianie było trudne, a poza tym niekorzystnie działało na instrument. Pan Schulte postanowił dorobić do fortepianu kółka. Prosty, ułatwiający życie pomysł, który stał się fundamentem wielkiej firmy. Idea ułatwiania życia przyświeca nam do dzisiaj. Stąd nasze hasło „Better mobility, better life”, czyli lepsza mobilność, lepsze życie – tłumaczy Andrzej Boniewicz, prezes Zarządu TENTE Polska.

        Dzisiaj TENTE to prawdziwa potęga. Wywodząca się z Niemiec firma ma swoje fabryki w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych, Chinach i w Republice Południowej Afryki, a jej oddziały oplatają cały świat – od Europy, poprzez Azję, Afrykę, Amerykę Północną aż po Australię.

- Kilka lat temu otworzyliśmy oddział w Australii, więc nasza „tentecentryczna” mapa obejmuje pięć kontynentów. Co ciekawe, TENTE nie jest spółką giełdową, co biorąc pod uwagę jej wielkości jest rzadkością. Mamy jednego właściciela i dzięki temu ogromna większość zysku jest inwestowana w dalszy rozwój – tłumaczy prezes Boniewicz. – A to niemałe pieniądze, tylko w ubiegłym roku nasze obroty sięgnęły blisko 230 mln euro. W polskim złotym to niemal miliard.

 

Praktyka czyni mistrzem

Nic jednak dziwnego, skoro każdego dnia TENTE produkuje 200 tys. różnych kół i zestawów kołowych. „Różnych” to kluczowe pojęcie, bo w portfolio firmy są i małe kółka do mebli, i wielkie, ponad półmetrowej średnicy koła do platform transportujących transformatory i nadwozia pociągów. Jeden taki zestaw, w platformie jest ich cztery, ma nośność kilkunastu ton.

Dr Marek Matulewski, dziekan Wyższej Szkoły Logistyki podkreśla, że w ostatnim czasie uczelnia nawiązuje kontakty z firmami produkcyjnymi, aby w ten sposób wzbogacić proces nauczania na studiach inżynierskich. Współpraca z TENTE to ważny element tej strategii.

- Zauważyliśmy, że wielu naszych studentów ma bardzo lichą wiedzę praktyczną, nawet jeśli są absolwentami techników. Oczywiście, można tę wiedzę uzupełnić w laboratoriach, dzięki książkom i filmom. Ale nic nie zastąpi praktyki, możliwości samodzielnej pracy w warsztacie, wiedzy przekazywanej przez praktyków – tłumaczy dr Marek Matulewski. – A TENTE okazało się firmą bardzo otwartą, zaangażowaną, niezwykle kompetentną. Przygotowany przez nią warsztat był po prostu perfekcyjny, studenci byli bardzo zadowoleni. Trzeba też docenić, że studenci poświęcili na wizytę w TENTE swój wolny dzień. To znaczy, że chcą się uczyć, a to bardzo optymistyczne.

Prezes Andrzej Boniewicz tłumaczy, że już jakiś czas temu w polskim oddziale TENTE zrodził się pomysł współpracy z uczelniami wyższymi.

- To najprostszy, a co najważniejsze najbardziej skuteczny sposób kształcenia ludzi, którzy za kilka lat obejmą w firmach stanowiska menadżerskie. Chcemy, aby wiedzieli jak istotna w firmie jest mobilność, którą możemy zapewnić. Stąd współpraca z Wyższą Szkołą Logistyki, a także z Wydziałem Maszyn Roboczych i Transportu Politechniki Poznańskiej – tłumaczy Andrzej Boniewicz.

Być może firmie uda się w najbliższym czasie nawiązać współpracę również z Instytutem Drewna poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, który ma wiele wspólnego z branżą meblarską. A ta jest globalną potęgą, Polska jest jednym z pięciu największych na świecie producentów mebli.

Co najbardziej zaskakujące, TENTE Polska współpracuje również z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, który kształci przyszłych specjalistów designu. A wygląd kół, przynajmniej w niektórych branżach, wcale nie jest mniej istotny od jego funkcjonalności. Bez dobrego designu, TENTE nie byłoby na przykład obecne na flagowym, wycieczkowym statku The Walt Disneya Company, gdzie w produkty tej firmy wyposażono wiele urządzeń pokładowych.

- Biuro Praktyk i Karier Zawodowych nawiązało kontakt z firmą TENTE w ramach Logistics 2018. Korzystając z zaproszenia prezesa Boniewicza w czerwcu zorganizowaliśmy w Czerwonaku pilotażowe warsztaty, które okazały się niezwykle interesującym wydarzeniem. Zwykłe kółka często wcale nie są tak zwykłe, jakby mogło się wydawać, i mają spore znaczenie dla sprawnej realizacji procesów logistycznych. Stąd decyzja dziekana, dr Marka Matulewskiego, o podjęciu stałej współpracy w zakresie kształcenia inżynierskiego w WSL – tłumaczy dr Mateusz Wiliński.

 

Szybciej, łatwiej, bezpieczniej

Mobilność jest dzisiaj w cenie i cały czas zyskuje na znaczeniu. Sprzyjają temu światowe trendy rozwoju produkcji, ale także rosnący nacisk na ochronę pracowników, stwarzanie im jak najlepszych warunków pracy i ochrony przed wypadkami oraz zawodowymi schorzeniami. To co jeszcze do niedawna pracownicy dostarczali do linii produkcyjnej dźwigając większe lub mniejsze ciężary, dzisiaj ma podjeżdżać.

- I to przy użyciu najmniejszej możliwej siły. TENTE współpracuje w Polsce z jednym z największych na świecie producentów samochodów. Jakiś czas temu do specjalnego wózka, który pracownik używa właściwie non-stop, dorobiliśmy nasze kółka. Specjaliści z działu ergonomii koncernu przyszli z elektronicznym dynamometrem, aby zbadać jakich sił trzeba użyć po modyfikacji wózka. Okazało się, że dzięki naszym kółkom nakład sił został zmniejszony o połowę – opowiada prezes Boniewicz. – Przedstawiciele firmy byli zaskoczeni, a pracownik, starszy już człowiek, autentycznie wzruszony.

Ale mobilne trendy idą już dalej. TENTE ma patent na tzw. inteligentne koło, czyli elektryczne, przy używaniu którego pracownik angażuje minimalną siłę. To nie wszystko. W jednej z holenderskich fabryk produkującej kabiny do pociągów dużych prędkości TENTE zainstalowało platformy, które poruszają się po ogromnej hali „kierowane” przez specjalny pasek magnetyczny umieszczony w podłodze. Warto dodać, że używane w tych platformach „tentowe” koła mają udźwig 63 tys. kilogramów. Bardziej obrazowo? To waga osiemnastu ciężarówek!

Dla TENTE kluczowa dzisiaj jest branża motoryzacyjna i intralogistyki, ale dużo uwagi firma poświęca również produkcji kół i kółek do sprzętu medycznego, w tym łóżek i urządzeń diagnostycznych.

- Mamy w tym obszarze bardzo wiele patentów. Ułatwiają one życie pacjentom i personelowi medycznemu, ale eliminują także wiele niebezpieczeństw – mówi z dumą prezes Andrzej Boniewicz.

Piotr Gajdziński

 

Wróć

Do góry

e-Indeks to jedyny indeks jaki obowiązuje w WSL. Zaloguj się na swoje konto studenta, aby sprawdzić oceny, płatności za studia, czy komunikaty dziekanatu.

Internetowe forum WSL, to miejsce spotkań studentów. Jeśli rozpoczynasz studia w WSL, to właśnie tutaj znajdziesz nowych kolegów z tej samej grupy :-)