opcje
Wyższa Szkoła Logistyki / Aktualności / Logistyka na fali
drukuj

Logistyka na fali

2018-10-25 15:50

Gośćmi Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, która 15 listopada br. organizuje kolejne spotkanie z cyklu Logmeeting, będą znani żeglarze – kapitan Krzysztof Baranowski oraz komandor porucznik dr Ryszard Orliński.

Kapitan Krzysztof Baranowski to bodaj najsłynniejszy polski żeglarz, który dwukrotnie samotnie opłynął ziemię. Po raz pierwszy, w czerwcu 1972 roku, wyruszył z angielskiego portu Plymouth na jachcie „Polonez” i po pokonaniu blisko 35,5 tysiąca mil morskich zakończył rejs w porcie, z którego wystartował w czerwcu 1973 roku. Trasa tego rejsu wiodła przez Newport w Stanach Zjednoczony, Kapsztad w Republice Południowej Afryki, Hobart w Tasmanii, Stanley na Falklandach. Kapitan Baranowski opłynął podczas tego rejsu owiane ponurą legendą przylądki Dobrej Nadziei i Horn. Był trzecim polskim żeglarzem – po Władysławie Wagnerze i Leonidzie Telidze – który odbył samotny rejs dookoła świata. Swój wyczyn powtórzył w 1999 roku. Tym razem jachtem SY Lady B wyruszył z portugalskiego portu Villamoura kierując się na Wyspy Kanaryjskie, Karaiby, Kanał Panamski, Thaiti, Australię, Seszele, Morze Czerwone i pokonując Morze Śródziemne wrócił do Portugalii. Ten rejs, rozpoczęty w październiku 1999 roku, zakończył się 30 sierpnia 2000 roku. Był krótszy od poprzedniego – tym razem kapitan Krzysztof Baranowski pokonał 24 tysiące mil morskich.

        Już tylko te dwa rejsy spopularyzowały w Polsce żeglarstwo i spowodowały, że wielu Polaków rozsmakowało się w pływaniu. Ale kapitan Krzysztof Baranowski zrobił dla jego popularyzacji znacznie więcej. Przez jego „Szkołę pod Żaglami” – najpierw na STS „Pogoria”, a następnie na STS „Fryderyk Chopin” – przewinęło się tysiące młodych adeptów żeglarstwa. I zakochało się w tym pięknym sporcie. Krzysztof Baranowski jest także autorem dwudziestu książek o żeglarstwie oraz autorem bądź współautorem pięćdziesięciu filmów dokumentalnych.

W Logmeetingu pod tytułem „Logistyka na fali” weźmie udział również komandor porucznik doktor Ryszard Orliński – wykładowca naszej Uczelni, z wykształcenia logistyk, rachunkowiec i finansista. Po ukończeniu studiów pracował jako logistyk odpowiedzialny za zaopatrzenie żywnościowe jednostek pływających w Komendzie Portu Wojennego w Świnoujściu. Tam też rozpoczął swoją przygodę z żeglarstwem w Jacht Klubie Żeglarskim Kotwica. Zaliczył rejsy żeglarskie po Zalewie Szczecińskim. Od 1985 roku pracuje jako nauczyciel akademicki w Poznaniu, a od 2008 roku kontynuuje swoją pasję żeglarską w Sekcji Żeglarskiej WSL w Poznaniu. Podczas rejsów morskich jest odpowiedzialny za ich logistykę i rozliczenia finansowe. Doświadczenia wyniesione z Marynarki Wojennej przenosi na grunt żeglarstwa turystycznego. Pływa przede wszystkim po Morzu Śródziemnym, Jońskim, Tyrreńskim, Egejskim oraz po Adriatyku.

Zapraszamy 15 listopada 2018 roku do sali 310 Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu przy ulicy Estkowskiego (wejście od Szyperskiej). Początek spotkania o godzinie 11,00. 

Link do rejestracji: http://wsl.com.pl/logmeeting-logistyka-na-fali

 

Wróć

Do góry

e-Indeks to jedyny indeks jaki obowiązuje w WSL. Zaloguj się na swoje konto studenta, aby sprawdzić oceny, płatności za studia, czy komunikaty dziekanatu.

Internetowe forum WSL, to miejsce spotkań studentów. Jeśli rozpoczynasz studia w WSL, to właśnie tutaj znajdziesz nowych kolegów z tej samej grupy :-)